Albania – piękna nieznajoma

sala: Broadway
wstęp: 7 zł, kup bilet online lub w DK Kadr

Prelegent: Andrzej Pasławski

Opowieścią „Albania – piękna nieznajoma” chcę pokazać Albanię – kraj owiany złą sławą, przez kilka dekad odizolowany od reszty świata, kraj będący bodaj ostatnią tajemnicą XXI-wiecznej Europy – jako rejon przepięknej przyrody, przyjaznych ludzi i miejsce bezpieczne dla chcących tam podróżować.

Albanię przemierzam wraz z rodziną od wielu, wielu lat i tu spełniły się nasze marzenia o ciszy, spokoju, nieskażonej cywilizacją przyrodzie. Znajdziemy w niej wszystko – niezmierzone góry, majestatyczne kaniony, dzikie plaże, zapierające dech widoki.

Pokażę Albanię tę turystyczną i tę niedostępną. Ponieważ podróżuję samochodem terenowym, mam możliwość dotarcia tam, gdzie nie spotkamy przez wiele godzin żywej istoty, gdzie piękno przyrody niezmącone jest obecnością człowieka, a pokonanie 70-ciu kilometrów to czasem 9-cio godzinne zmagania z terenem.

Jednocześnie moim zamierzeniem jest udowodnić, iż… nie taki diabeł straszny. To nie dziki kraj, do którego strach wjechać, jest on po prostu w dużej części niedostępny, niezrozumiały dla przeciętnego przybysza, a mity o nim nie znajdują pokrycia w rzeczywistości.

W kraju tym byłem ponad dwudziestokrotnie, przemierzyłem tam kilkanaście tysięcy kilometrów (kraj powierzchnią zbliżony do województwa mazowieckiego) gładkich, jak stół dróg oraz totalnych bezdroży, spotkałem wielu wspaniałych i życzliwych ludzi, mam wśród Albańczyków wielu znajomych.

Chcę podzielić się naszymi wrażeniami, emocjami, za pomocą zdjęć i żywego słowa, a swoim doświadczeniem służę „namacalnie”, organizując wyprawy do najciekawszych terenów „Wrót Bałkanów”, jak zwano dawniej Albanię.

Widok na zabudowania mieszkalne pośród górskiego krajobrazu w Albanii.