sala: Broadway
wstęp: 7 zł, kup bilet online lub w DK Kadr
Prelegent: Marek Łasisz
Wyruszmy razem w podróż na największą wyspę świata. Choć Grenlandia kojarzy się głównie z zimnem i lodowcami, to latem doświadczymy tutaj także unikalnego piękna rozkwitającej tundry. Podczas prelekcji wyruszymy na długie wędrówki przez niekończący się szmaragdowy krajobraz prawdziwej Zielonej Ziemi, będziemy podziwiać majestatyczne górskie widoki, dotkniemy słynnego, największego na półkuli północnej lądolodu, poznamy mieszkańców wyspy i zamieszkujące Grenlandię zwierzęta.
Z malowniczej stolicy wyspy, czyli Nuuk, wyruszymy łodzią, aby zobaczyć łagodne olbrzymy — wieloryby humbaki oraz wyspy zamieszkane przez kolorowe maskonury. Podczas licznych spacerów poznamy także to największe na Grenlandii miasto i jego mieszkańców. Zobaczymy przykłady unikalnej grenlandzkiej sztuki. Z Nuuk wyruszymy także na szlak pieszy przez góry, który będzie wiódł między innymi przez zachwycającą Rajską Dolinę, skąd będziemy obserwować głębokie fiordy, ośnieżone szczyty i zjawiskowe górskie jeziora.
Następnie udamy się na południe wyspy, gdzie najpierw będziemy wędrować śladami wikingów. Dotrzemy do malutkiej miejscowości Qassiarsuk, gdzie znajdowała się wikińska stolica Grenlandii, czyli założona przez Eryka Rudego w X wieku, osada Brattahlid. Stąd właśnie, jego syn, Leif Eriksson, wyruszył, aby odkryć Amerykę na pięćset lat przed Krzysztofem Kolumbem. Zobaczymy zjawiskowe rekonstrukcje domów wikingów oraz powędrujemy ich śladami przez zielony, grenlandzki krajobraz, który skojarzy nam się z pięknem Islandii. Zobaczymy wodospady, górskie wąwozy i rozległe doliny, gdzie spotkamy się ze stadami wolno żyjących grenlandzkich koni. Będziemy także pływać łodziami przez fiordy z turkusową wodą i podziwiać góry lodowe przyjmujące najróżniejsze kształty.
W Qassiarsuk czekać nas będzie także wyjątkowe spotkanie. Razem z mieszkańcami osady będziemy witać duńskiego króla, Fryderyka X, który przybędzie wraz z małżonką, królową Marią oraz premierem Grenlandii.
Następnie przeprowadzimy się do Narsarsuaq, skąd wyjdziemy na ponad trzydziestokilometrowy szlak przez góry, aby dotknąć wielkiego grenlandzkiego lądolodu. Spotkamy się z grozą i majestatem polarnej pustyni i pięknem lodowca Kiagtuut.
Zajrzymy również za koło podbiegunowe, gdzie poznamy psy pociągowe oraz zwiedzimy okolice miejscowości Kangerlussuaq. Prelekcja będzie oparta na autorskich fotografiach i filmach z czerwca i lipca 2024 roku, wykonanych podczas samodzielnie zorganizowanej wyprawy.
Prelegent: Marek Łasisz — podróżnik, pisarz, archeolog, kulturoznawca. Ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Specjalizuje się w tematyce amerykanistycznej. Przewędrował szesnaście krajów Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej podczas samodzielnie zorganizowanych wypraw. Dzieli się opowieściami, wiedzą, autorskimi fotografiami i filmami podczas prelekcji, warsztatów i spotkań autorskich. Jest autorem książki „Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata” oraz powieści stanowiących trylogię „Dom wilka”. We współpracy z instytucjami kultury i ośrodkami edukacyjnymi zrealizował ponad 500 prelekcji, warsztatów i projektów edukacyjnych.