Kiedy Służewiec stał się Mordorem. Historia zagłębia biurowego.

sala: Powiększenie, 301, III piętro
wstęp wolny

Kiedy Służewiec stał się Mordorem. Historia zagłębia biurowego.

Po opowieści o historii wsi Służewiec i dziejach powstałego na jej terenach Służewca Przemysłowego – czas na Mordor. Zapraszamy na wykład o historii i planach na warszawskie zagłębie biurowe.
Służewiec jest jednym z najbardziej niezwykłych osiedli (choć powszechnie mówi się o nim jako o dzielnicy), Warszawy. W ciągu swojej historii przeszedł niezwykłą transformację – zmieniając się diametralnie od podwarszawskiej wsi, do której jeździło się odpocząć, przez obszar przemysłowy, który miał być synonimem postępu i racjonalizacji, przez okres, w którym większość jego powierzchni zajmowała monokultura biurowa, aż po współczesną dzielnicę o zrównoważonym charakterze, w której coraz więcej osób planuje życie. Przybliżenie biurowej historii Służewca jest konieczne, by zrozumieć czym jest on dziś i skąd biorą się niektóre wyzwania, z którymi mierzą się jego mieszkańcy i pracownicy.
Podczas wykładu omówimy początki tej zmiany charakteru dzielnicy – czyli dlaczego biura i dlaczego właśnie tu. Porozmawiamy o Curtis Plaza, Emparku i kolejnych inwestycjach biurowych, o gwałtownym wzroście dzielnicy i o sytuacji w latach 2000+, czyli o początku mitu Mordoru. A także o przebudowie, czyli latach 2016-2023 i planach na przyszłość.

Wykład prowadzą Jakub Kompa i Jakub Gładysz ze Stowarzyszenia Lepszy Służewiec. Lepszy Służewiec to organizacja, która powstała jako odpowiedź na potrzebę zmian, która pojawiła się w czasie, gdy biurowy Służewiec przechodził kryzys. Okazało się, że zmiany są możliwe, ale tylko wtedy, gdy zaangażuje się w nie wszystkie strony – mieszkańców, pracowników, właścicieli budynków, deweloperów oraz władze miasta i dzielnicy. Przez lata konsultacji, spotkań i ustaleń udało się stworzyć pierwszą w Polsce organizację na wzór Business Improvement District, która łączy potrzeby mieszkańców z oczekiwaniami i możliwościami biznesu, by wspólnie wypracowywać rozwiązania, które wspomagają rozwój i rozwiązują problemy dzielnicy.

Projekt realizowany od maja do końca listopada 2024 r. w partnerstwie z Westfield MokotówTowarzystwem Przyjaciół Warszawyportalem archiwów społecznych Służew i SłużewiecStowarzyszeniem Lepszy SłużewiecStowarzyszeniem Geocaching Warszawa oraz SP 191.

Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Mokotów

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji: CC BY-SA 4.0

Prowadzący z mikrofonem przedstawia kolejne zdjęcia i historię Służewca. Prowadzący z mikrofonem przedstawia kolejne zdjęcia i historię Służewca. Prowadzący z mikrofonem przedstawia kolejne zdjęcia i historię Służewca. Prowadzący z mikrofonem przedstawia kolejne zdjęcia i historię Służewca. Prowadzący z mikrofonem przedstawia kolejne zdjęcia i historię Służewca. Prowadzący z mikrofonem przedstawia kolejne zdjęcia i historię Służewca. Prowadzący z mikrofonem przedstawia kolejne zdjęcia i historię Służewca. Prowadzący z mikrofonem przedstawia kolejne zdjęcia i historię Służewca. Prowadzący z mikrofonem przedstawia kolejne zdjęcia i historię Służewca.