Karate

czwartek
godz. 16.20-17.20 (dzieci 6-9 lat)
piątki
godz. 16.30 – 17.30 (dzieci 6-9 lat)
instruktor: Arkadiusz Grzyb
opłata: 150 zł/ mies. – 1 x tyg., 170 zł/ mies. – 2 x tyg., zajęcia próbne: 30 zł
sala: Czarny Łabędź, 316, III piętro

Wadō-ryū (jap. 和道流) – jeden z tradycyjnych stylów karate, pierwszy styl karate pochodzący z Japonii nie z Okinawy. Nazwa oznacza “drogę harmonii/pokoju”, jednak “harmonia/pokój” nie powinien być interpretowany jako pacyfizm; twórca stylu uznał, iż zasada miękkiego przyjęcia przeciwnika jest bardziej skuteczna od brutalnej siły. Styl Wadō-ryū zrywa z zasadą „stalowego bloku” i wprowadza uniki, wytrącenia z równowagi oraz rzuty, przy czym rzuty wykonuje się przez pchnięcie lub uderzenie z jednoczesnym podcięciem, co przypomina nieco techniki Jujutsu. Styl charakteryzuje się stosunkowo wysoką sportową skutecznością technik. Dla niewprawnego obserwatora, Wadō-ryū może wyglądać podobnie do innych stylów karate, jednak większość podstawowych zasad pochodzi z Shindo Yōshin-ryu (np. atemi waza).

Kluczową zasadą Wado-ryū jest tai sabaki (często błędnie zwany uchylaniem się). Japoński termin może być tłumaczony jako “zarządzanie ciałem” i odnosi się do manipulacji ciałem tak, aby zejść z linii ataku i jednocześnie wykonać kontratak w bezpiecznym dystansie. Styl Wadō-ryū Karate został stworzony przez Hironoriego Ōtsukę mistrza Shindo Yōshin-ryu Jujutsu.

Instruktor ćwiczy z uczniem sekwencje ruchów na sali treningowej Instruktor ćwiczy z uczniem sekwencje ruchów na sali treningowej