Litania Piwnic 1944 – Artur Gotz z zespołem

sala: Broadway
wstęp: 10/20 zł, kup bilet online lub w DK Kadr

„Litania piwnic 1944” to szósty album Artura Gotza, który został przygotowany z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jest to poetycka opowieść o Powstaniu od wielkiej euforii na początku sierpnia, aż do przerażenia ludności cywilnej. Wykorzystane zostały opisy nalotów samolotów i spadania bomb oraz makabryczne obrazy ukrywania się ludności w piwnicach, a także dzień kapitulacji, czyli 2. października.

W warstwie muzycznej wykorzystane zostały współczesne aranżacje, a prostota formy znakomicie uwydatnia siłę poetyckiej treści. Z tego niezwykłego spotkania z pewnością nikt nie wyjdzie obojętny.

Do tej tragicznej historii nawiązują premierowe kompozycje Artura Gotza do wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Wiatr”), Tadeusza Gajcego („Ponad nocą”), Józefa „Ziutka” Szczepańskiego („A gdy będzie już po wojnie”), Tadeusza Borowskiego („Ani wiersz, ani proza”) i współczesnych tekstów: Michała Zabłockiego, które opisuje zdobycie PAST-y oraz Artura Gotza („Zbliża się Godzina W.”).

Na płycie znajdą się również dwie kompozycje Zygmunta Koniecznego, z którym Gotz rozpoczął współpracę w Piwnicy pod Baranami. Jest to m.in. wyjątkowa kompilacja wierszy Czesława Miłosza i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego („Ty żyjący”) oraz kompozycje Mateusza Pospieszalskiego, z którym Artur Gotz współpracował podczas realizacji „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego w Teatrze Kamienica w Warszawie, a także oryginalna pieśń z czasów Powstania, czyli „Pałacyk Michla” Ziutka Szczepańskiego oraz utwór Grzegorza Tomczaka „Tango na głos”.

Pomysłodawcą, reżyserem i głównym wykonawcą jest Artur Gotz – wokalista, który nagrał sześć płyt, zagrał ponad 700 koncertów w Polsce, Europie, USA, Australii, Nowej Zelandii i na Kubie, aktor scen Warszawy i Łodzi, tytułowy bohater powieści „Idol” Marty Fox, zafascynowany tematyką Powstania Warszawskiego.

Zespół w składzie:
Artur Gotz (wokal)
Dawid Ludkiewicz (klawisze)
Łukasz Jerzykowski (gitara basowa)
Wojciech Bylica (perkusja)
Michał Nowak (realizacja dźwięku)

Muzyk prz mikrofonie na scenie. Ubrany w białą koszulę i czarny krawat. Zdjęcie w kolorystyce czarno-białej