Tajemnice Mordoru… i okolic

Niegdyś Służewiec Przemysłowy, obecnie Mordor, czyli największe i najstarsze centrum biurowe w Polsce. W społecznej świadomości pod tą nazwą funkcjonuje od 10 lat, na tyle długo, że pamięć o obiektach przemysłowych odchodzi w zapomnienie..
„Tajemnice Mordoru” to interdyscyplinarny projekt edukacyjno-animacyjny, którego celem jest stworzenie przestrzeni do artystycznych eksperymentów i twórczej współpracy sąsiadów oraz odkrywanie i upowszechnianie przez nich mało znanej historii Służewca Przemysłowego i najbliższej okolicy.

Działania realizowane w ramach projektu:

ODKRYWANIE TAJEMNIC rozmowy z mieszkańcami, zbieranie materiałów oraz wykłady
Kiedy Służewiec był jeszcze wsią. Historia wsi Służewiec – spotkanie z Tomaszem Ziemskim, historykiem i architektem [16.06 godz. 16]
Zanim Służewiec stał się Mordorem. Historia Służewca Przemysłowego – spotkanie z Jackiem Dudą, przewodnikiem i wykładowcą [12.09 godz. 18.30]
Kiedy Służewiec stał się Mordorem. Historia zagłębia biurowego – spotkanie z Jakubem Kompą i Jakubem Gładyszem ze Stowarzyszenia Lepszy Służewiec [13.10 godz 16]

OŻYWIĆ ARCHIWA warsztaty animacji poklatkowej
Uczestnicy warsztatów, korzystając z fragmentów zebranych nagrań i ze starych zdjęć Służewca Przemysłowego, wycinali, kleili, układali i fotografowali, aby następnie stworzyć ruchome opowieści za pomocą aparatu, prostych narzędzi cyfrowych oraz wyobraźni. Warsztaty poprowadził Piotr Chmielewski.

** Wieś Służewiec ** Wspomnienie mieszkanki wsi Służewiec ** Bloki w polach ** Służewiec Przemysłowy ** Wspomnienia o Służewcu Przemysłowym – Pętla ** Zakłady Mięsne ** Od wsi przez tranzystory do Westfield Mokotów ** Mazowszanka ** TEWA ** ZREMB ** Antolakowa ** Kino KADR ** Osiedle Prototypów ** Jak to było z tym Mordorem **

Efekty pracy dzieci i dorosłych można oglądać także przed seansami filmowymi w Kinie KADR do końca roku oraz w aplikacji geocachingowej.

TAJEMNICE MORDORU: spacery z przewodnikiem oraz nowa seria keszy
Dla wszystkich, którzy chcą poznać mało znaną historię Służewca Przemysłowego zorganizowano cztery spacery z przewodnikiem:

22.09 (niedziela) godz. 11:00-13:00 spacer w języku polskim
26.09 (czwartek) godz. 10:00-12:00 spacer dla uczniów i uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 191
5.10 (sobota) godz. 16:00-18:00 spacer w języku polskim
6.10 (niedziela) godz. 11:00-13:00 spacer w języku angielskim

Niezależnie od zorganizowanych wydarzeń na spacer można wybrać się w każdej chwili z „najlepszym lokalnym przewodnikiem”, czyli aplikacją geocachingową. Uroczyste otwarcie ścieżki „Tajemnice Mordoru” nastąpiło 22 września, a poprzedziło je spotkanie w Akumulatorze.
Trasa bazuje na grze terenowej geocaching [gr. geo – Ziemia, ang. cache – chować, skrytka, schowek, kryjówka], która polega na odnajdywaniu skrytek, tzw. keszy w ciekawych historycznie, przyrodniczo lub kulturowo miejscach. W ramach projektu przygotowanych zostało 9 skrytek:

** Służewiec Przemysłowy ** TEWA ** Mazowszanka ** Od łąk do centrum handlowego ** Zakłady mięsne ** ZREMB ** Osiedle Prototypów ** Niebieszczak ** Kapliczka z 1875 **

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z geocachingiem to zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi Stowarzyszenia Geocaching Warszawa: ABC Geocachingu oraz instrukcja dla początkujących w dwóch wersjach językowych PL ENG.
Dla miłośników analogowych spacerów przygotowaliśmy mapy do pobrania w dwóch wersjach językowych PL i ENG.

Projekt realizowany od maja do końca listopada 2024 r. w partnerstwie z Westfield Mokotów, Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, portalem archiwów społecznych Służew i Służewiec, Stowarzyszeniem Lepszy Służewiec, Stowarzyszeniem Geocaching Warszawa oraz SP 191.

Patronat honorowy: Burmistrz Dzielnicy Mokotów

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Materiały zamieszczone na stronie dostępne na licencji: CC BY-SA 4.0