Tajemnice Mordoru… i okolic

Niegdyś Służewiec Przemysłowy, obecnie Mordor, czyli największe i najstarsze centrum biurowe w Polsce. W społecznej świadomości pod tą nazwą funkcjonuje od 10 lat, na tyle długo, że pamięć o obiektach przemysłowych odchodzi w zapomnienie..
„Tajemnice Mordoru” to interdyscyplinarny projekt edukacyjno-animacyjny, którego celem jest stworzenie przestrzeni do artystycznych eksperymentów i twórczej współpracy sąsiadów oraz odkrywanie i upowszechnianie przez nich mało znanej historii Służewca Przemysłowego i najbliższej okolicy.
W ramach projektu odbędą się spotkania ze ekspertami, wywiady z mieszkańcami, warsztaty animacji poklatkowej. W efekcie powstanie wkład do interaktywnej gry geocachingowej, dzięki której każdy posiadacz smarfona będzie mógł poznać 9 historii związanych z tą częścią Warszawy. W trasę szlakiem tajemnic Mordoru będzie można wybrać się samodzielnie bądź w grupie z przewodnikiem podczas 4 zorganizowanych spacerów po polsku i po angielsku.

ODKRYWANIE TAJEMNIC rozmowy z mieszkańcami (maj, czerwiec), spotkania z prelegentami (czerwiec)
Oprócz spotkań indywidualnych podczas, których nagrywać będziemy rozmowy z mieszkańcami pamiętającymi czasy zakładów przemysłowych i budowy Służewca, zorganizujemy dwa spotkania ze specjalistami od Służewca Przemysłowego – z historykiem Tomaszem Ziemskim i redaktorem portalu Służew i Służewiec Bartoszem Chorążewiczem, który współtworzył archiwa społeczne. Fragmenty nagranych rozmów zostaną wykorzystane do udźwiękowienia animacji realizowanych podczas warsztatów „Ożywić archiwa”, a pozyskane zdjęcia udostępnione w aplikacji geocachingowej oraz na stronie internetowej projektu.

OŻYWIĆ ARCHIWA warsztaty animacji poklatkowej (czerwiec, lipiec, sierpień)
4 warsztaty animacji poklatkowej (po 4 godz.) Uczestnicy warsztatów dowiedzą się czym jest animacja poklatkowa i jakie są zasady tworzenia filmu animowanego. Korzystając z fragmentów zebranych nagrań i ze starych zdjęć Służewca Przemysłowego będą wycinać, kleić, układać i fotografować, aby następnie stworzyć ruchomą opowieść za pomocą aparatu, prostych narzędzi cyfrowych i przede wszystkim – wyobraźni. Na warsztaty zaprosimy dzieci z rodzicami z sąsiedztwa (z mieszkań komunalnych i apartamentowców), geocacherów oraz starsze osoby, które jako skarbnice wiedzy będą mogły weryfikować na bieżąco pojawiające się pomysły na animacje poklatkową.
Prowadzenie warsztatów: Piotr Chmielewski – autor animacji „Krab”, za którą otrzymał nagrodę jurorów i publiczności na festiwalu Premiers Plans we Francji. Specjalizuje się w animacji wycinankowej i lalkowej.

TAJEMNICE MORDORU: przygotowanie skrytek w terenie i ich publikacja w aplikacji geocachingowej (lipiec, sierpień) oraz spacery z przewodnikiem (wrzesień, październik).
Po wywiadach z mieszkańcami członkowie Stowarzyszenia Geocaching Warszawa sprawdzą miejsca pod kątem możliwości założenia keszy. Docelowo powstanie max. 9 skrytek. Po wizji lokalnej członkowie Stowarzyszenia będą mogli określić rozmiar, rodzaj oraz sposób maskowania keszy. Publikacja keszy w aplikacji poprzedzi weryfikacja recenzenta międzynarodowej platformy geocaching.com. Ścieżkę geocachingową prowadzącą po najciekawszych miejscach i historiach Służewca każdy posiadacz smartfona będzie mógł eksplorować samodzielnie, w gronie bliskich jak również z innymi uczestnikami zorganizowanych spacerów. Uczestnicy gry oprócz szukania keszy będą mogli dzielić się swoimi wrażeniami, historiami zostawiając komentarze w dzienniku znalezień, a także dodawać zdjęcia z poszukiwań lub zdjęcia z domowego archiwum związane z tematem skrytki. Darmowe spacery poprowadzi miejski przewodnik – 3 w języku polskim, a 1 skierowany do ciągle rozrastającej się międzynarodowej społeczności w jęz. ang. Dla osób, które samodzielnie chciałyby odkrywać historie Służewca i z różnych powodów nie korzystałyby z bezpłatnej aplikacji zamieścimy na stronie internetowej mapę do pobrania.

Projekt realizowany od maja do końca listopada 2024 r. w partnerstwie z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy, portalem archiwów społecznych Służew i Służewiec, Stowarzyszeniem Lepszy Służewiec, Stowarzyszeniem Geocaching Warszawa oraz SP 191.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.