Plastyka z wyobraźnią

piątek
godz. 17.00-18.00
instruktorka: Magda Przanowska
opłata: 100 zł/ mies., zajęcia próbne: 30 zł
sala: Szklana Pułapka, 216, II piętro

Plastyka z wyobraźnią to zajęcia, które mają na celu rozwój umiejętności plastycznych u dzieci, które jak prawdziwi artyści muszą użyć wyobraźni, aby z pozornie nijakich materiałów wyczarować prace, z których będą dumni sami, jak również ich bliscy. W ramach zajęć plastycznych wykorzystujemy różnorodne materiały: tradycyjne, takie jak farby, kredki, papier kolorowy oraz te mniej oczywiste np. materiały recyklingowe.
Zajęcia odbywają się według następującego planu: na początku krótkie omówienie techniki i przedstawienie właściwości materiałów, które będą używane podczas zajęć. Podczas wstępu odbywa się też prezentacja przykładowej pracy zaprojektowanej i wykonanej przez instruktora, mająca na celu pokazanie przydatnych rozwiązań, uwidocznienie cech materiałów oraz pomoc dzieciom w wyobrażeniu sobie możliwego efektu końcowego ich działań. Potem dzieci pracują samodzielnie przy wsparciu instruktora, realizując własne pomysły w obrębie zaproponowanej techniki.
Na zajęciach przedstawiane są kolory podstawowe i sposoby ich mieszania, barwy ciepłe i zimne, ich wpływ na postrzeganie przestrzeni oraz podstawy perspektywy. Omawiane są różne techniki graficzne i malarskie (np., czym różnią się farby plakatowe od akwareli), techniki artystyczne takie jak kolaż czy frotaż. Dzieciom nie narzuca się jednego sposobu widzenia, lecz pomaga w realizacji indywidualnych pomysłów. Tematyka prac jest zróżnicowana, powstają pejzaże, zwierzątka, dziwne stworki, także prace abstrakcyjne; w ciągu roku pojawia się też parę tematów związanych z obchodzonymi świętami czy trwającymi właśnie porami roku. Prace plastyczne realizowane są zarówno w dwóch jak i trzech wymiarach, a przy okazji rozwijają wyobraźnię, uczą myślenia przestrzennego, kształtują umiejętności manualne, uczą posługiwania się z precyzją narzędziami, jakimi są nożyczki czy ołówek.

Dziecko z kolorowego papieru wycina elementy do stworzenia wodnego świata