„Wyszło szydło z worka”

wstęp wolny
Galeria 21 gramów

Wystawa „Wyszło szydło z worka” to wyjątkowa podróż przez świat ręcznego szycia, gdzie każda nitka opowiada własną historię. To nie tylko celebracja rzemiosła i praktycznej umiejętności szycia, ale także manifest zrównoważonego rozwoju, idei zero waste i szacunku dla dawnych technik rękodzielniczych.

W centrum wystawy znajdują się ręcznie szyte woreczki, które w jednej formie łączą bogactwo tradycji i współczesne podejście do twórczego recyklingu. Dzięki nim można odkryć różnorodne techniki ręcznego szycia i haftu, zarówno te użytkowe, jak i dekoracyjne:

Haft regionalny – inspirowany wzorami z Kujaw, Puław i Kurpi, oddający ducha polskiego folkloru.

Japoński sashiko – subtelne, geometryczne wzory tworzone techniką wzmacniającego przeszywania.

English Paper Piecing (EPP) – precyzyjna technika patchworku, w której tkaniny zszywane są ręcznie wokół papierowych szablonów.

Chicken scratch – haft wykonywany na tkaninie w kratkę, dający efekt delikatnej koronki.

Linoryt i haft – połączenie techniki graficznej i haftu, gdzie wzory powstają dzięki wycinanym stemplem motywom, podkreślanym kolorową nicią.

„Drugie życie haftu” – kolekcja stworzona ze starych, niechcianych obrusów, serwetek i fartuszków kuchennych, którym nadano nowe znaczenie i formę.

Warsztaty szycia ręcznego woreczków

Wystawa to nie tylko okazja do podziwiania unikalnych prac, ale także możliwość wspólnego szycia! Podczas warsztatów szycia ręcznego woreczków uczestnicy poznają prostą, ale niezwykle efektowną metodę ich wykonania. To wyjątkowa okazja, by nauczyć się podstawowych ściegów, doświadczyć radości tworzenia i uszyć własny, praktyczny woreczek – unikalną pamiątkę warsztatów.

Dołącz do nas i odkryj radość płynącą z szycia ręcznego!

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia.

Biała bawełniana torba-worek z nadrukiem małych gałązek z liśćmi i czerwonymi jagodami. Worek ma ściągacz z białego sznurka po obu stronach, a górny brzeg wykończony jest czerwono-białym paskowanym materiałem.