Boisko

Na Służewcu, obok tzw. “Pigalaka”, przed wysokim blokiem przy ul. Niegocińskiej znajduje się stare asfaltowe boisko. Jako pracownicy Domu Kultury wielokrotnie go “używaliśmy”: było scenerią dla Osiedlowej Krowy, podczas projektu “Podwórko” w 2021 odbywały się tam warsztaty deskorolkowe, zawędrowała tam instalacja gruzińskiego Biennale, jak i stanowiło ono scenę do prezentacji przed mieszkańcami bloku wielkoformatowej tkaniny nazywanej “szalikiem wolontariusza”. Mieszkańcy i mieszkanki grają tam w koszykówkę, jeżdżą na rowerach, a na sąsiadującym z nim trzepaku, trzepią dywany. Przestrzeń ta stanowi dla nas inspirację do działania – podczas projektu “Boisko” chcieliśmy skupić się na tym fragmencie osiedla.
W projekcie BOISKO realizowanym wspólnie ze Stowarzyszeniem „W stronę marzeń” i partnerstwem „Mój Służewiec” chcieliśmy wyjść do mieszkańców i mieszkanek z propozycją rozproszonych warsztatów, spotkań oraz wspólnych otwartych osiedlowych działań. Na wybór tych działań wpływ miały przebyte z sąsiadami rozmowy, usłyszane przez nas potrzeby i obserwacja grup, które zawiązały się w Kadrze po poprzedniej edycji projektu podwórkowego. Kontynuowaliśmy Śpiewanie na ławeczce tym razem zapraszając sąsiadki i sąsiadów z Białorusi i z Ukrainy na warsztaty ukraińskich i białoruskich pieśni tradycyjnych, zachęceni minonym sukcesem warsztatów deskorolkowych, przeprowadziliśmy warsztaty hulajnogowe . Wraz z grupą fotograficzną poprzednio biorącą udział w warsztatach fotografii otworkowej i komunikującej gotowość do kolejnych działań fotograficznych, pod okiem Izy Niemiry zgłębialiśmy metodę brązu Vandyke. Korzystając ze specyfiki przestrzeni – lokalnej agory z ogromną widownią w bloku oraz dużego placyku równego asfaltu – przeprowadziliśmy warsztat z robienia tarcz ze szpuli (dziękujemy prowadzącemu, naszemu sąsiadowi Krzysiowi Kocimskiemu), warsztat improwizacyjny z Kolektywem Śmiesznie, warsztaty capoeiry oraz warsztaty robienia latawców i spotkanie z tradycyjną fińską grą podwórkową, a także podwórkowy set DJski (dziękujemy DJ Scyb!) i koncert w ramach pikniku sąsiedzkiego.
Przez cały czas trwania projektu odbywały się Interwencje artystyczne – które stanowić miały formę zabawy, dialogu z przestrzenią. Wraz Ewą Cieniak i Mariuszem Grabarskim chcieliśmy zaprosić mieszkańców i mieszkanki do komponowania przestrzeni osiedla na nowo, chwilowo i ulotnie. Spontaniczne akcje miały zaciekawić obserwatorów innym spojrzeniem na znaną im dobrze przestrzeń wspólną.

Dziękujemy Wszystkim Uczestniczkom i Uczestnikom, Prowadzącym, Agnieszce i Tomkowi z „W stronę marzeń”, a także Bibliotece przy ul. Tuchlińskiej, Jakubowi Terczowi za zdjęcia z pikniku, a Oli Muller za plakat projektu.

Projekt sfinansowano z Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy.

nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO nawierzchnia boiska z kolorowymi literami napisanymi kredą, które tworzą napis BOISKO