BROKEN

wstęp wolny
Galeria „21 Gramów”

Grzegorz Tomczyk realizuje potrzebę konfrontacji z ideą piękna zmaterializowaną w dziele sztuki. Zadaje pytania dotyczące życia obrazu i trwałości zawartej w nim idei. Interesuje go wpływ fizycznego zniszczenia na możliwości i konsekwencje transformacji oraz destrukcji dzieła sztuki.
W prezentowanych pracach wykorzystuje motyw madonn Raffaello Sanzio, którego obrazy są symbolem ideału renesansowego piękna kojarzonego z czasem największego rozkwitu europejskiej kultury nowożytnej.
Zniszczenie, destrukcja i dezintegracja to podstawowe zagadnienia w twórczości Grzegorza Tomczyka, tak w warstwie materialnej, jak i znaczeniowej. Artysta będąc świadomym, że codzienna rzeczywistość jest pełna skomplikowanych i dynamicznych procesów dostarcza widzowi materiału do oceny i formułowania wniosków, siebie stawiając w roli obserwatora.
Na wystawie zaprezentowane są także grafiki z cyklu No Comment będące próbą stworzenia skutecznego algorytmu oceny nastrojów społecznych oraz obrazy eksperymentalne z cyklu Wszystko Jasne, utrwalone na płótnie za pomocą promieni słonecznych.

Grzegorz Tomczyk – artysta, malarz, pedagog, doktor sztuk pięknych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W swojej twórczości posługuje się szerokim spektrum technik, działając na styku tradycyjnie pojmowanych dyscyplin. Interesuje go głównie problem destrukcji, rozumianej jako proces o potencjale twórczym oraz zagadnienie upływu czasu jako elementu kosmicznego porządku przemijania i odradzania się. Wykorzystuje motywy będące generatorem przemian takie jak: bunt, rewolucja, chaos i kosmos.

Kobieta w pomarańczowej sukni trzyma na rekach nagie małe dziecko