Warszawa, dnia 18 grudnia 2018 r.
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie wraca do Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Od stycznia 2019 roku projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 wraca do Mazowieckiego Instytutu Kultury, gdzie realizowana była pilotażowa odsłona projektu w 2016 roku. Od września 2017 do końca 2018 roku program CST prezentowany był w Domu Kultury Kadr.
Jak podkreśla Agata Życzkowska, Dyrektorka Centrum Sztuki Tańca w Warszawie – CST od początku związane było z Mazowieckim Instytutem Kultury – gdzie z sukcesem realizowana była pilotażowa wersja projektu. Ze względu na renowację i remont zabytkowego budynku przy ul. Elektoralnej 12, CST – we wrześniu 2017 roku – nowym miejscem dla tańca w Warszawie stały się nowoczesne wnętrza Domu Kultury Kadr.
Remont w Mazowieckim Instytucie Kultury zakończył się. Dziękując DK Kadr za wspólne 16 miesięcy – od nowego roku – wracamy do odrestaurowanych i powiększonych wnętrz w centrum miasta. Paulina Święcańska, Dyrektorka CST w Warszawie dodaje – Z radością i wdzięcznością podkreślamy, że dzięki możliwości współpracy z DK Kadr, przychylności i warunkom na najwyższym poziomie – w latach 2017-2018 w CST w DK Kadr mogło zaprezentować się w sumie ponad 170 artystów, teoretyków, pedagogów i debiutantów w dziedzinie tańca z Warszawy, Polski i zagranicy, w tym ponad 70 twórców z Warszawy współdziałających w ramach projektu CST.
Start projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie zbiegł się z początkiem funkcjonowania nowej siedziby Domu Kultury Kadr – zauważa Zbigniew Darda, Dyrektor DK Kadr. Jestem przekonany, że działalność CST i Domu Kultury Kadr stworzyła warunki do swobodnego eksperymentowania w szeroko rozumianej kulturze. Stała się przykładem partnerstwa wielu organizacji wokół ważnej idei. Była wsparciem autorskiej koncepcji edukacji w kulturze i poprzez kulturę, która jest misją Kadru. Cieszę się bardzo, że przez 16 miesięcy mogliśmy przyczyniać się do rozwoju tak ważnego projektu. Trzymam kciuki za jego dalszy, owocny rozwój.
Centrum Sztuki Tańca to ludzie i spotkania ze sztuką tańca w rożnych odsłonach. Projekt ma charakter oddolny i powstał z inicjatywy organizacji pozarządowych współpracujących w ramach Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Tańca przy Biurze Kultury m.st. Warszawy. Były to fundacje, stowarzyszenia, kolektywy taneczne i artyści niezależni, którzy zajmują się twórczością w obszarze tańca współczesnego, performansu i sztuk pokrewnych. A obecnie także niezależni krytycy, artyści wizualni, managerowie i animatorzy kultury oraz instytucje zajmujące się upowszechnianiem sztuki w Warszawie. Projekt prowadzą dwie organizacje: Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA” i Fundacja Artystyczna PERFORM. Projektem zarządzają dwie dyrektorki CST, Agata Życzkowska oraz Paulina Święcańska. Dotacja miasta stołecznego Warszawy została przyznana na lata 2017-2019. Biuro Kultury już od wielu lat wspiera rozwój sceny tańca w stolicy. Obecna edycja CST jest kontynuacją projektu pilotażowego z 2016 r.
Centrum Sztuki Tańca w Warszawie to ponad 70 artystów i artystek związanych z Warszawą. Próby stworzenia w Warszawie stałego miejsca dla tańca sięgają 1933 r. i inicjatywy m.in. wszechstronnej choreografki Tacjanny Wysockiej, primabaleriny Teatru Wielkiego Haliny Szmolcówny i wybitnej tancerki ekspresjonistycznej Poli Nireńskiej. Mimo to przez kolejne dziesięciolecia takie miejsce nie powstało. Po przemianie ustrojowej w 1989 r. zaktywizowało się środowisko tańca współczesnego. Powstały m.in. takie festiwale, jak Festiwalu Ciało/Umysł, Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji ROZDROŻE, Międzynarodowy Festiwal Teatru Tańca Zawirowania, Festiwal Warsaw FLOW, Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Tańca SIC!, WARSAW DANCE DAYS. Dzięki inicjatywnie środowiska tanecznego zarówno warszawskiego, jak i ogólnopolskiego został powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Instytut Muzyki i Tańca, który obecnie prowadzi regularny projekt prezentacji spektakli i prowadzenia warsztatów w Teatrze Studio – Scena Tańca Studio. Począwszy od 2001 r. powstało wiele organizacji pozarządowych, które realizowały próby stworzenia stałego miejsca i regularnej prezentacji artystów tańca. Powstały m.in. takie miejsca, jak Centrum w Ruchu, Warsaw Dance Department, LUB/LAB, Komuna Warszawa. Realizowane był projekty prezentujące warszawskich artystów, takie jak Warszawska Scena Tańca, Warszawska Platforma Tańca, Aktywizm Tańca w Nowym Teatrze czy projekt pilotażowy Centrum Sztuki Tańca w Mazowieckim Instytucie Kultury. Wszystkie te działania doprowadziły do miejsca, w którym jesteśmy: przez trzy kolejne lata taniec współczesny będzie miał swoją stałą siedzibę w Domu Kultury KADR pod nazwą Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Dyrektorami CST są Paulina Święcańska i Agata Życzkowska przy wsparciu 18. organizacji pozarządowych działających w Warszawie.
Oto pełna lista organizacji, dzięki którym powstała ta inicjatywa:
1. Fundacja Rozwoju Teatru „NOWA FALA” / HOTELOKO movement makers
2. Fundacja Artystyczna PERFORM / Festiwal Warsaw Flow
3. Centrum w Ruchu
4. Fundacja Burdąg
5. Fundacja Ciało/Umysł – Festiwal Ciało/Umysł
6. Fundacja Ciało się
7.Fundacja Movementum
8. Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna
9. Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca
10. Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania
11. Fundacja Sztuka i Współczesność
12. Fundacja Sztuki Tańca
13. Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF
14. Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh
15. Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO
16. Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach
17. Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca
18. Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Lista ta może się nadal poszerzać o nowe warszawskie organizacje, a także osoby i artystów niezależnych działających w tej dziedzinie sztuki.
———————————————————————————————–
PROGRAM 2017 / PREZENTACJE ARTYSTYCZNE
W ramach programu, CST będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego: znajdą się tu zarówno improwizacje taneczne, spektakle oparte na strukturze, prace instalacyjne, spektakle interdyscyplinarne, performansy. Po każdym spektaklu odbędzie się rozmowa artystów z widzami. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca.
Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: MORZE MOŻLIWOŚCI oraz OKO CYKLONU
MORZE MOŻLIWOŚCI
Prezentacje przedstawiane w tym cyklu będą obrazowały różne praktyki i różne podejście do tańca współczesnego. Spektakle z tego cyku będą prezentowały propozycje z różnym podejściem do technik tańca współczesnego, także premiery, spektakle artystów debiutujących w dziedzinie tańca współczesnego i performansu lub artystów uznanych współpracujących z artystami z krótszym stażem, spektakle i instalacje dla dzieci.
OKO CYKLONU
Centrum burzliwych wydarzeń. Centrum ważnych spraw. Centrum czasem niebezpieczne, szokujące, zadziwiające. Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Artyści używają improwizacji, budują napięcie z mikroruchów, korzystają z narzędzi performatywnych, łączą różne style taneczne, różne dziedziny sztuki: taniec/teatr/film/muzyka/sztuki wizualne – korzystają z wideo, budują instalacje lub działają na pustej przestrzeni. Jedno łączy spektakle tych artystów: są jak oko cyklonu – podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.
Po spektaklach odbywają się rozmowy widzów z artystami
Wystartowaliśmy 18 września 2017
Zapraszamy w każdy poniedziałek
Bilety / dostępne na stronie Domu Kultury KADR: http://www.dkkadr.waw.pl/
Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ?NOWA FALA? / HOTELOKO movement makers
Partner projektu: Dom Kultury KADR
Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum/Warsaw Dance Department, Fundacja ?Myśl w Ciele? / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca ?Eferte? / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie ?Akademia Umiejętności Społecznych?/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, e-teatr, TVP Kultura, RDC, teatr dla was.pl, TEATR, warsawholic
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Fot. Marta Ankiersztejn