Grupa teatralna „Rubus” to oddolna grupa amatorów i pasjonatów Teatru, która w różnym składzie od lat spotyka się i ćwiczy w Przestrzeni Sąsiedzkiej „Akumulator”. „Czekając na Gogota” sztuka Samuela Becketta uznawana za najważniejszy dramat XX wieku stała się w projekcie punktem wyjścia do wymiany myśli i twórczego procesu. Siedmioro członków i członkiń grupy od kwietnia 2023 podczas cotygodniowych prób zespół mierzyło się z własną interpretacją tego utworu.
Dlaczego akurat Godot? Bo, jak mówią członkowie i członkinie grupy: „Pokazuje wytrwałość człowieka w oczekiwaniu na spełnienie najskrytszych, marzeń, planów, nadziei i długiej drogi do osiągnięcia wymarzonego celu. Nie wszystkie postanowienia jesteśmy w stanie urzeczywistnić. To trochę współczesne zaprzeczenie coachingu i maksymy <>. Chcemy pokazać, że życie ma sens i można być szczęśliwym nie tylko osiągając zawyżone cele”.
W wyniku procesu twórczego powstał spektakl wystawiony na kadrowej scenie dwukrotnie: premierowo w czerwcu i wrześniu 2023. Uzupełnieniem narracji była multimedialna scenografia przygotowana i zaanimowana przez członka grupy Romana Gajewskiego, a zaanimowana przez Michała Zawodnika w formie komiksu wyświetlanego jako tło poszczególnych scen. Odbyło się spotkanie pospektaklowe z publicznością podczas którego tworzyliśmy portret Godota oraz warsztaty prowadzone przy wsparciu reżysera i mentora grupy, Grzegorza Milczarczyka. Po warsztatach zespół powiększył się o 5 osób i rozpoczął przygotowania do kolejnej premiery. Tym razem grupa wzięła na warsztat dramat polskiego autora, Sławomira Mrożka. W grudniu miała miejsce prapremiera „Wdów” w przestrzeni sąsiedzkiej Akumulator, a w lutym 2024 – pierwsze wystawienie na dużej scenie.
Członkowie i członkinie Teatru Rubus uważają, że “sztuka jest ponadczasowa, a w każdym dziele można znaleźć tematy, które są ciągle aktualne – co zaskakuje nie tylko nas samych ale także publiczność, która przychodzi na przedstawienia.” Odejście od wizji autora, zmiana perspektywy, wyrażanie własnych refleksji to myśl, która towarzyszyła osobom w grupie w kreatywnym procesie tworzenia spektakli. Perspektywa członków i członkiń (oraz nowych osób, które dołączyły do grupy) jest o tyle cenna i ciekawa, że są to w większości osoby dojrzałe, mające bagaż doświadczeń, funkcjonujące w bardzo różnych środowiskach (np. korporacje, oświata, handel), którym trudniej jest przekazać swoją wizję, interpretacje dzieła sztuki szerszej publiczności.
Skład grupy: Ada Błażewicz, Roman Gajewski, Milena Kmita, Joanna Koprek, Sylwia Orłowska, Krzysztof Sobkowicz, Aneta Świerżewska, Mariusz Wilkowski, Michał Zawodnik, Iwona Zyblewska, Aleksandra Żółtowska.
Projekt sfinansowano z Funduszu Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy.