Fruwające hafty

wstęp wolny, obowiązują zapisy: projekty@dkkadr.waw.pl
Akumulator

W trakcie spotkania będziemy tworzyć konstrukcje inspirowane ptakami i latawcami. Materiałami, które wykorzystamy do tworzenia ptasich konstrukcji będą bambusowe patyczki, elementy łączące oraz różne tkaniny, nici, druciki. Korzystać będziemy najczęściej z białych, czasem półtransparentnych tkanin takich jak gaza.
W ramach tej części projektu będziemy również haftować na wybranych, tkaninowych elementach konstrukcji – całe ptaki bądź ich fragmenty, jak pióra, dzioby, oczy, ogony. Do tworzenia konstrukcji wykorzystamy także ptaki wyhaftowane w ramach otwartych warsztatów „Wokół Haftu“.

Chcemy, by te przestrzenne formy stały się wyrazem naszej tęsknoty za nieobecnymi już gatunkami ptaków, ale jednocześnie, żeby to była afirmacja ich piękna.

W czasie spotkań planujemy słuchać odgłosów ptaków. Być może także tych, których na żywo już nie można ani spotkać, ani posłuchać.

Warsztaty prowadzi Ewa Cieniak – artystka, hafciarka, trenerka. Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk na wydziale grafika warsztatowa. Haftuje, tworzy instalacje z wykorzystaniem tkanin, włókien oraz materiałów recyklingowych. Często w przestrzeni miejskiej lub w otoczeniu natury. Jest pomysłodawczynią i realizatorką partycypacyjnego projektu O_Kręgi. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu za rok 2020 oraz 2021 – w ramach stypendium zrealizowała haftowany film animowany “Tabula Rasa” oraz „Panoramę Miasteczka” – długi na 22 metry haftowany portret mieszkańców Koluszek. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Roboty Koronkowe” oraz projektu „Zygmuntowiacy – śpiewana tradycja ziemi łódzkiej w sieci”.

Działanie jest częścią projektu Renesans Ptaków realizowanego w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej m. st. Warszawy.

konstrukcja z tyczek, pomiędzy którą znajduje się wyhaftowane ptasie pióro