Qigong – Codzienny Rytuał Zdrowia

środa
godz. 9.00-9.50
godz. 10.00-10.50
instruktorka: Marzena Rostkowska
opłata: 50 zł/ mies.
sala: Do Utraty Tchu, 315 a/b, III piętro

Qigong (czyt. czigong) jest integralną częścią Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) o ponad pięciu tysiącach lat nieprzerwanej historii i udoskonalającej ewolucji. Jest to skuteczna metoda utrzymania zdrowia poprzez wolne, świadome ruchy, wykonywane z kontrolowanym oddechem i koncentracją umysłu.
W ostatnich dziesięcioleciach, rosnąca liczba wiodących ośrodków medycyny zachodniej, takich jak Harvard Medical School, potwierdziła profilaktyczną i terapeutyczną skuteczność ćwiczeń qigongu, w większości prostych do nauczenia. Najistotniejsze jest, aby były one wykonywane prawidłowo i regularnie, najlepiej codziennie.
Tak jak cała TMC, ćwiczenia qigongu pokazują, jak każdy z nas może stać się bardziej odpowiedzialnym za własne zdrowie, fizyczne i psychiczne, oraz żyć w coraz większej harmonii z samym sobą oraz otoczeniem.
Ćwiczenia qigongu są często bardzo proste do zapamiętania i powtórzenia i mogą być praktykowane w każdym wieku i kondycji fizycznej. Istnieją zestawy ćwiczeń do wykonywania na siedząco, leżąco, przy poważnych ograniczeniach ruchowych, problemach z utrzymaniem równowagi czy koncentracją umysłu, itp.
W miarę praktyki, ogólna poprawa sprawności psychofizycznej owocuje w życiu codziennym, w pracy i w domu. Qigong staje się nie tylko systemem ćwiczeń czy metodą samoleczenia, ale po prostu efektywnym sposobem na lepsze i szczęśliwsze życie.

Cel zajęć:

-zapoznanie uczestników z najważniejszymi podstawami poprawnego wykonywania najczęściej praktykowanych zestawów ćwiczeń qigongu (np. Ba Duan Jin – Osiem Kawałków Brokatu)
-poprawa sprawności ruchowej i ogólne polepszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego było również przez nas obserwowane po serii zajęć w DK Kadr, jak i sygnalizowane wielokrotnie przez chodzących regularnie ich uczestników.

Kobieta w czerwonym stroju medytuje