PODWÓRKO

Projekt PODWÓRKO pozwolił nam wyjść do mieszkańców i mieszkanek z propozycją serii rozproszonych, otwartych, osiedlowych działań mających na celu różnorakie doświadczanie przestrzeni podwórka. Złożyły się na nie: warsztaty śpiewu białego, warsztaty deskorolkowe dla lokalnej młodzieży i dzieci, spacery dźwiękowe i tematyczne (ornitologiczny i etnobotaniczny), zajęcia z fotografii otworkowej, zewnętrzna wystawa prac powstałych na warsztatach oraz wizualno-dźwiękowe połączenie tych działań. W tym projekcie, w przeciwieństwie do poprzednich działań podwórkowych, zależało nam przede wszystkim na byciu razem, wspólnej zabawie, eksperymentowaniu z przestrzenią, różnymi mediami. Zachęcaliśmy mieszkańców do zmiany myślenia o przestrzeni wspólnej i sposobów przebywania w niej. Chcieliśmy wspólnie obserwować co oferuje i umożliwia nam służewiecka przestrzeń osiedlowa, jak brzmi, jak mieszkańcy i mieszkanki wchodzą w działania, jakie elementy kultury tradycyjnej (nawoływanie, śpiew) w niej działają muzycznie i wizualnie. Interesowała nas także dynamika łączenia elementów kultury tradycyjnej (śpiew, muzykowanie) i miejskiej (blokowiska, deskorolki), elementów wizualnych (fotografia, oglądanie) z dźwiękowymi (rejestrowanie i słuchanie). Dziękujemy za obecność i zaangażowanie wszystkim dalszym i bliższym Sąsiadom, Sąsiadkom, którzy wraz z nami brali udział w podwórkowych działaniach!

Przeprowadziliśmy:

– warsztaty śpiewu tradycyjnego ŚPIEWANIE NA ŁAWECZCE w podwórkach poprowadzonych przez badaczkę śpiewu ludowego Jagnę Knittel. Odbywały się między majem a lipcem na terenie okolicznych podwórek, na ławeczkach.

– 2 spacery dźwiękowe SŁUCHANIE Z GÓRY. Spacery odbyły się w czerwcu i wrześniu i prowadzone były przez eko-akustyka Krzysztofa Marciniaka. Analizowaliśmy akt słuchania i próbowaliśmy usłyszeć podwórka w inny sposób, a także wyłapać ich specyfikę.

– 2 spacery tematyczne (MIĘDZY CHODNIKAMI – etnobotaniczny prowadzony przez Karola Szurdaka oraz NA PARAPETACH – ornitologiczny prowadzony przez Sławomira Kasjaniuka) w przestrzeniach podwórkowych podczas których chcieliśmy oglądać podwórko z różnych poziomów i perspektyw.              
– warsztaty deskorolkowe W DESKĘ! Prowadzonych przez grupę GoSkate– warsztaty odbywały się w lipcu na podwórku w okolicach Kadru i cieszyły się ogromną popularnością wśród dzieci  ich rodziców.              
– cykl 4 warsztatów fotografii otworkowej PRZEZ DZIURKĘ – uczestnicy pod okiem Piotra Chmielewskiego, przy pomocy papierów światłoczułych i puszek fotografowali otworkowo podwórka. Z negatywów i pozytywów ich zdjęć stworzyliśmy wystawę, która w ramkach z żywicy epoksydowej zawisła w przestrzeni publicznej Służewca. Kilka zdjęć w powiększeniu zawiesiliśmy także we wnętrzach budynku Domu Kultury.

16 września odbył się wernisaż wystawy PRZEZ DZIURKĘ, podczas którego wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami warsztatów opowiadaliśmy o procesie powstawania zdjęć i wędrowaliśmy szlakiem ekspozycji wewnętrznej i podwórkowej.

W projekcie towarzyszył nam muzyk Wojciech Brożek, który zbierał otaczające nas dźwięki. Na podstawie skomponowanej przez niego ścieżki dźwiękowej i materiałów wizualnych, powstało 5 minutowych filmów promocyjnych oraz 4 reportaże audiowizualne. Części użyliśmy do promocji działań, a pozostałą część publikujemy powoli na mediach społecznościowych i na youtubie.

W projekcie niezmiernie pomogli nam wolontariusze Domu Kultury KADR: Sabina, Jakub, Sebastian, Karolina i Karolina, którzy uczestniczyli w działaniach, fotografowali techniką otworkową warsztaty śpiewacze, zorganizowali z nami wernisaż oraz, przede wszystkim, przygotowali całą wystawę zewnętrzną i wewnętrzną (począwszy od koncepcji po rozwieszanie ramek ze zdjęciami w przestrzeni Służewca oraz stworzenie mapy do zwiedzania wystawy).

Działanie zrealizowaliśmy w ramach projektu „Podwórko” finansowanego z Edukacja Kulturalna w Warszawie. Dziękujemy Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy! Dziękujemy!

w oddali zielonego podwórka grupa ludzi w oddali zielonego podwórka grupa ludzi w oddali zielonego podwórka grupa ludzi w oddali zielonego podwórka grupa ludzi w oddali zielonego podwórka grupa ludzi w oddali zielonego podwórka grupa ludzi w oddali zielonego podwórka grupa ludzi w oddali zielonego podwórka grupa ludzi