Gadki szmatki/kuchenne makatki

wstęp wolny

Gadki szmatki – kuchenne makatki to projekt nawiązujący do tradycji wyszywania i prezentowania w domach kuchennych makatek, które zwykle zawierały pozytywne hasła i tworzyły element codziennego wystroju wnętrza. Projekt zakłada powrót do tej tradycji poprzez wykorzystanie formy tkaniny artystycznej do zaprezentowania aktualnych treści, słów, haseł.
Jesienią 2023 roku odbył się cykl warsztatów kaligrafii i haftu. Wystawa jest prezentacją prac uczestniczek i uczestnika projektu. Zaprezentowane zostaną różne formy akcesoriów kuchennych w stylu retro, ozdobione współczesnym haftem.

W czasie wernisażu będziemy świadkami performansu z udziałem twórców, którzy osobiście zaprezentują swoje prace. Będzie możliwość nie tylko obejrzenia gotowych prac, ale również bezpośredniego kontaktu z grupą tworzącą projekt Gadki szmatki – kuchenne makatki.
Dodatkową atrakcją wernisażu będzie możliwość bezpłatnego pobrania wzorów haftu, który umożliwi wykonanie wyszywanej łapki do kuchni inspirowanej tradycyjnymi hasłami z kuchennych makatek.
Projekt realizuje Fundacja „Nitkomaniacy”, a finansuje Miasto Stołeczne Warszawa, dzielnica MOKOTÓW.

Pomysłodawcą i realizatorem projektu jest zespół Fundacji Nitkomaniacy. Fundacja Nitkomaniacy promuje szycie ręczne. Dla nas igła i nitka to narzędzia, które nie tylko znajdują swoje zastosowanie w życiu codziennym, ale przede wszystkim są pretekstem do realizacji wielu ciekawych projektów, praktycznych i artystycznych, wykorzystujących nowe formy i materiały, techniki tradycyjne czy rzemieślnicze. Szyjemy, haftujemy, cerujemy, przerabiamy…. ale też uczymy, inspirujemy i integrujemy pasjonatów szycia w różnym wieku.

Wzornik, szablon do haftowania razem z kolorowymi nićmi do wyboru