Wokół haftu

wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://forms.office.com/e/S69cYe9Wcn

Naszym głównym wyzwaniem będzie symboliczne przywrócenie do życia kilku wymarłych gatunków ptaków – poprzez ich wyhaftowanie. W trakcie spotkania poznacie kilka podstawowych ściegów hafciarskich, z których będziecie mogły/li, ale niekoniecznie, skorzystać przy wykonywaniu Waszego dzieła.
Za pomocą ilustracji wymarłych gatunków, usztywnionej gazy, nici, igieł oraz wyobraźni będziemy „ożywiać “wybrane ptaki. Prace powstałe w ramach warsztatów będą mogły stać się częścią „ptasich konstrukcji “, które powstawać będą w kolejnym etapie projektu, na który serdecznie zapraszamy.
W czasie spotkań planujemy słuchać odgłosów ptaków. Być może także tych, których na żywo już nie można ani spotkać, ani posłuchać.

Warsztaty prowadzi Ewa Cieniak – artystka, hafciarka, trenerka. Absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk na wydziale grafika warsztatowa. Haftuje, tworzy instalacje z wykorzystaniem tkanin, włókien oraz materiałów recyklingowych. Często w przestrzeni miejskiej lub w otoczeniu natury. Jest pomysłodawczynią i realizatorką partycypacyjnego projektu O_Kręgi. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu za rok 2020 oraz 2021 – w ramach stypendium zrealizowała haftowany film animowany “Tabula Rasa” oraz „Panoramę Miasteczka” – długi na 22 metry haftowany portret mieszkańców Koluszek. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektu „Roboty Koronkowe” oraz projektu „Zygmuntowiacy – śpiewana tradycja ziemi łódzkiej w sieci”.

Działanie jest częścią projektu Renesans Ptaków realizowanego w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej m. st. Warszawy.

Zapraszamy 🙂

Wyhaftowany za pomocą kolorowych nici bocian siedzący na drzewie