Zanzibar, gdzie Afryka spotyka się z Orientem

sala: Broadway
wstęp: 7 zł, kup bilet online lub w recepcji DK Kadr

Prelegentka: Beata Lewandowska-Kaftan

Zaczyna się od ZACHWYTU. Oczy chłoną barwy kobiecych strojów i niewiarygodne błękity i turkusy oceanu. Nos chciwie podąża za smużkami nieznanych zapachów. W ustach boski smak mango rozgrzanego słońcem. Potem pojawia się ZADZIWIENIE. Kobiety w afrykańskich kangach mijają się z tymi w czarnych buibui i muzułmańskich chustach. Twarze ciemne jak heban i złociste jak skórka chleba pozdrawiają się uprzejmym Habari. Mocna kawa w arabskich czarkach pachnie kardamonem z Wysp Korzennych, a głos afrykańskich bębnów miesza się z dźwiękami perskiej liry kanun. Gdzie właściwie jesteśmy? W Afryce czy Arabii, a może w Persji albo w Indiach?
Oto ZANZIBAR – serce wybrzeża Suahili i starej kultury tworzonej od 20 wieków przez Afrykanów oraz żeglarzy i kupców, których łodzie przygnały tu łaskawe monsuny. Otwarci i ciekawi siebie nawzajem wymieniali towary, mieszali języki, wierzenia, zwyczaje, smaki, zapachy, stroje, muzykę. I stworzyli klejnot – kulturę SUAHILI, która wzięła to, co najlepsze z tradycji Afryki i Orientu.

Pani Beata zaprasza na Zanzibar, w podróż pełną dźwięków, zapachów i smaków, do domów moich przyjaciół, na podwodne pola alg, do ogrodów pełnych przypraw, na tradycyjne wesele i sekretny rytuał unyago. Zagubimy się w labiryncie uliczek starego Stone Town, zatańczymy w rytm bębnów, na ngalawach popłyniemy na ryby, w knajpkach popróbujemy pweza pilau. Ta wyspa karmi zmysły i wyobraźnię. Kto raz spróbuje wraca. Jak ja. Zapraszam na pokaz zdjęć i opowieści ze świata Suahili.

Po spotkaniu będzie można kupić książki „Zanzibar wyspa skarbów” oraz „Dotyk Afryki” – na życzenie z dedykacją.

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Zakochana w Afryce, od ponad 20 lat podróżuje po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA, a także Maroku i Egipcie.

Zafascynowana Afryką zaczęła o niej pisać. Pierwsza książka Afryka jest kobietą powstała z zauroczenia Afrykankami. Z zadziwienia niezwykłą kulturą Suahili napisała Zanzibar – wyspa skarbów (Nagroda Magellana 2018 za najlepszą książkę podróżniczą) oraz przewodnik Zanzibar. W kolejnej książce Dotyk Afryki, która powstała w czasie pandemii, wraca do najpiękniejszych wypraw po Mali, Burkina Faso, Etiopii, Ugandzie, Tanzanii i Kenii, opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o spotkanych po drodze ludziach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.”

Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę: https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan/ poświęconą Afryce.

Za najpiękniejsze miejsca na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana na dalekiej północy Kenii, jezioro Natron w Tanzanii, magiczne, wielokulturowe Mali oraz Zanzibar, gdzie Afryka spotyka się z Orientem.

Roztańczony orszak ślubny zmierza pod dom panny młodej. Na tradycyjnych weselach na Zanzibarze przygrywają zespoły bębniarzy. Roztańczony orszak ślubny zmierza pod dom panny młodej. Na tradycyjnych weselach na Zanzibarze przygrywają zespoły bębniarzy.