A New Brain

Spektakl Williama Finna i Jamesa Lapine’a autorów sławnego i nagradzanego “Falsettos” to opowieść o codziennym znajdowaniu w sobie siły, by patrzeć do przodu. „A New Brain” dotyka dwóch ważnych dla zespołu kwestii, które są często powodem wykluczenia, dyskryminacji.
Celem projektu jest promowanie różnorodności, tolerancji oraz włączenie społeczne osób zmagających się z chorobami neurologicznym i osób identyfikujących się jako LGBT+ poprzez organizację i realizację musicalu.

„Sama historia nie jest skomplikowana, jednak, gdy wejdziemy na poziom relacji, emocji, bagażu doświadczeń i przemyśleń, stajemy wewnątrz psychologicznego kalejdoskopu. I taki kalejdoskop przypomina też budowa spektaklu – absurd miesza się z realnym lękiem, śmiech przechodzi we wzruszenie, groteska przeplata się z bólem i bezradnością i to wszystko Finn i Lapine oddali w niemal idealnych proporcjach” – mówi reżyserka Katarzyna Solecka i dodaje: „Rozpoczynając pracę nad polskim przekładem, nie podejrzewałam jak bardzo ten materiał stanie się bliski. Życie sprawiło, że odbieram go osobiście na płaszczyznach liczniejszych, niż bym chciała. W tym też jest moc tego musicalu: każdy może znaleźć w nim coś dla siebie. Znaleźć, być może do jakiegoś stopnia przepracować, i to coś zabrać ze sobą do dalszego szlifowania”.
Na scenie w maju, czerwcu i wrześniu zobaczymy członków i członkinie grupy teatralnej Hiznits, których połączyła wspólna pasja i zaangażowanie w sprawy społeczne. Sztuka jest dla nich narzędziem zmiany i sposobem na działania solidarnościowe na rzecz potrzebujących. Prowadząc akcje charytatywne Hiznitsi zamierzają wesprzeć Fundację Neuropozytywni i osoby dotknięte chorobami neurologicznymi.

W ramach projektu oprócz musicali odbyły się
wystawa „Rozmowa przez sztukę”

– spotkanie z Magdaleną Mielczarek i Karolina Młynarczuk [arteterapeutki z Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego] na temat rola sztuki w psychoedukacji i terapii
spotkanie online z przedstawicielką Fundacji NeuroPozytywni

– spotkanie z Jakubem Terczem [specjalista ds. partnerstw w Instytucie Psychiatrii i Neurologii] na temat gotowości do podjęcia leczenia i znaczenia wsparcie bliskich w procesie zdrowienia.

FOTOrelacje: maj, czerwiec, wrzesień

Projekt „A New Brain” realizowany jest w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego, w partnerstwie z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Centrum Usług Społecznych m.st. Warszawy, Stowarzyszeniem Hiznits oraz Fundacją NeuroPozytywni.