A New Brain

Spektakl Williama Finna i Jamesa Lapine’a autorów sławnego i nagradzanego “Falsettos” to opowieść o codziennym znajdowaniu w sobie siły, by patrzeć do przodu. „A New Brain” dotyka dwóch ważnych dla zespołu kwestii, które są powodem wykluczenia, dyskryminacji.
Celem projektu było promowanie różnorodności, tolerancji oraz włączenie społeczne osób zmagających się z chorobami neurologicznym i osób identyfikujących się jako LGBT+ poprzez organizację i realizację musicalu.

„Sama historia nie jest skomplikowana, jednak, gdy wejdziemy na poziom relacji, emocji, bagażu doświadczeń i przemyśleń, stajemy wewnątrz psychologicznego kalejdoskopu. I taki kalejdoskop przypomina też budowa spektaklu – absurd miesza się z realnym lękiem, śmiech przechodzi we wzruszenie, groteska przeplata się z bólem i bezradnością i to wszystko Finn i Lapine oddali w niemal idealnych proporcjach” – mówi reżyserka Katarzyna Solecka i dodaje: „Rozpoczynając pracę nad polskim przekładem, nie podejrzewałam jak bardzo ten materiał stanie się bliski. Życie sprawiło, że odbieram go osobiście na płaszczyznach liczniejszych, niż bym chciała. W tym też jest moc tego musicalu: każdy może znaleźć w nim coś dla siebie. Znaleźć, być może do jakiegoś stopnia przepracować, i to coś zabrać ze sobą do dalszego szlifowania”.
Na scenie w maju, czerwcu, wrześniu i listopadzie zobaczyliśmy grupę teatralną Hiznits – ludzi, których połączyła wspólna pasja i zaangażowanie w sprawy społeczne. Sztuka jest dla nich narzędziem zmiany i sposobem na działania solidarnościowe na rzecz potrzebujących. Hiznits prowadząc akcje charytatywne zebrała 6564 zł, które przekazała Fundacji Neuropozytywni.

W ramach projektu odbyło się 8 musicali (obejrzało je 1856 osób), a także:

kolaż zdjęć z musicalu a new brain

wystawa „Rozmowa przez sztukę” przygotowana przez osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego działające w Grupie Kreatywnego Rozwoju Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

spotkanie z Magdaleną Mielczarek i Karoliną Młynarczuk [arteterapeutki z Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego] na temat roli sztuki w psychoedukacji i terapii.

spotkanie online z Izabelą Czarnecką-Walicką – przedstawicielką Fundacji NeuroPozytywni

spotkanie z Jakubem Terczem [specjalista ds. partnerstw w Instytucie Psychiatrii i Neurologii] na temat gotowości do podjęcia leczenia i znaczenia wsparcie bliskich w procesie zdrowienia.

wystawa „Czułość i aktywizm. Rodzice osób LGBT+”, która powstała na bazie opowieści i refleksji osób działających w Stowarzyszeniu My, Rodzice.

spotkanie Jagodą Schmidt ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, która opowiedziała o procesie powstawania wystawy „Czułość i aktywizm. Rodzice osób LGBT+”

spotkanie z Marzenną Latawiec ze Stowarzyszenia My, Rodzice, która opowiedziała w jaki sposób organizacja wspiera osoby LGBTQIA i ich rodziny.

spotkanie online z Dorotą Stobiecką wiceprezeską stowarzyszenia matek, ojców i sojuszników osób LGBTQI „My, Rodzice” na temat działań promujących tolerancję oraz wspierających osoby nieheteronormatywne i ich bliskich.

warsztaty antydyskryminacyjne z Leną Rogowską-Lewandowską, trenerką równościową

spotkania z mentorem

Członkowie grupy inicjatywnej otrzymali certyfikaty Youthpass potwierdzające nabyte umiejętności.

Ponadto grupa Hiznits przygotowała zapowiedź spektaklu w postaci trailera, który dotarł do 1,4 tys. osób oraz klip przedstawiający wpływ sztuki:

FOTOrelacje: maj, czerwiec, wrzesień, listopad

Projekt „A New Brain” realizowany jest w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności, przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego (dofinansowanie akompaniatora w czerwcowym i wrześniowym secie), w partnerstwie z Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego, Centrum Usług Społecznych m.st. Warszawy, Stowarzyszeniem Hiznits oraz Fundacją NeuroPozytywni.

załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim załamany chłopak siedzi w piżamie na wózku inwalidzkim